Żegary

Żegary

ŻegaryWieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Sejny. Żegary są otoczone 6 jeziorami. Jedno z nich, Gaładuś, leży na granicy Polski i Litwy.

We wsi znajduje się kościółek w którym odprawiane są msze w języku litewskim. Niedaleko miejscowości są bagna żegarskie. Rośnie tam sosna karłowa i brzoza, a runo porasta żurawina i łochyń. Jako swoje miejsce bytowania swoje miejsce, znalazła tam żmija zygzakowata.

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi spotkać można z roku 1538. Jeszcze przed początkiem osadnictwa na Ziemi Sejneńskiej przez wieś w dawnych czasach prowadziła jedna z pierwszych i ważniejszych dróg puszczańskich. Przebiegała ona od dworu książęcego w Mereczu, przez Wiejsieje i dzisiejsze Żegary do granicy krzyżackiej.

Początkiem wsi był dwór karczmarza Żakhory przy rzece Dusi. Zagroda jego stała się zaczątkiem wsi, a nazwisko karczmarza dało jej nazwę – Żagory, później zmienione na Żegary.

W roku 1786 wraz z majątkiem Krasnogruda został odkupiony od księcia Ksawerego Massalskiego przez Macieja Tadeusza Eysymontta, stolnika grodzieńskiego i wiceadministratora Ekonomii Grodzieńskiej. W 1793 roku tenże Maciej Eysymontt ufundował tu kościół z modrzewia, z zamiarem stworzenia tu parafii (co ostatecznie doszło do skutku), który spłonął w 1984 roku. W podziemiach kościoła byli chowani członkowie rodziny Eysymonttów i Paszkiewiczów. Staraniem mieszkańców Żegarów, a także okolicznych wsi udało się w latach 1985-1987 wznieść nowy kościół.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.


Wpis do Katalogu Firm, serwisu Realne Suwałki jest nieodpłatny. Każdy wpis może być dowolnie w każdej chwili edytowany. Limit zdjęć w każdym wpisie jest 30 szt z możliwością kasowania i wgrywania na to miejsce nowych. Wpis ważny jest przez 365 dni, po tym okresie należy przedłużyć go poprzez kontakt z administratorem strony.,
Jeśli prowadzisz działalność turystyczną zgłoś poprzez formularz który znajdziesz na tej stronie lub dodaj firmę bezpośrednio w Katalogu Firm. Dodanie wpisu spowoduje automatyczną rejestrację w serwisie Realne Suwałki. Możesz także  zadzwonić pod numer 691 754 338. Uzyskasz wpis rozszerzony, bezpłatny i roczny z możliwością dowolnej zmiany i aktualizacji.

Jak dołączyć?

Tak jak w każdym przypadku, dołączyć do wydarzenia Majówka 2018 jest bardzo łatwo i wieloma drogami:
  1. Możesz swoje zgłoszenie przesłać poprzez Messenger na stronie Facebook, wysyłaj do @realnesuwalki
  2. Możesz przysłać swoje zgłoszenie poprzez e-mail na adres Administrator
  3. Możesz przesłać formularz zgłoszeniowy który znajdziesz Zgłoś Działalność Turystyczną
  4. Możesz także zadzwonić na numer +48 691 754 338
  5. Możesz także skorzystać ze strony Kontakt z Nami
Pamiętaj, dołączenie do nas nie stanowi dla Ciebie żadnego prawnego zobowiązania. Uczestnictwo w projekcie a także w innych wydarzeniach organizowanych przez Realne Suwałki jest dla Ciebie w 100% bezpłatne. Nie ponosisz żadnych opłat.

Baza Turystyczna

Gospodarstwo Agroturystyczne Romuald Maciukanis
Gospodarstwo Agroturystyczne jest usytuowane między jeziorem a lasem w Żegarach. Żegary – mała wieś nad największym w regionie jeziorem – Gaładuś… Czytaj Więcej
Strona Firmowa:

 


Mapa 

 
%d bloggers like this: