Sajzy

Sajzy

Sajzy (niem. Zeysen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Ełk. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

Miejscowość letniskowa położona nad jeziorem Łaśmiady. W Sajzach znajdujdowała się Stacja Terenowa Uniwersytetu Warszawskiego. W stacji prowadzone były badania naukowe z zakresu ekologii oraz zajęcia terenowe dla studentów.

Jezioro Łaśmiady

SajzyJezioro położone w centralnym mikroregionie Pojezierza Ełckiego – na Pojezierzu Łaśmiadzkim. Leży na obszarze gminy Stare Juchy, przy czym wschodni brzeg jest granicą z gminą Ełk (a krótki odcinek z gminą Świętajno). Przepływowe, głównym ciekiem wpadającym jest Łaźna Struga, czyli górny odcinek rzeki Ełk, odpływem – Ełk. Na południu łączy się krótkim odcinkiem tej rzeki z Jeziorem Straduńskim, na zachodzie cieśniną z jeziorem Ułówki, w części środkowo–północnej wpada ciek z Jeziora Zawadzkiego, a w części północno-wschodniej z Jeziora Krzywego. Jezioro zasilane jest też wodami cieków wpadających do jeziora Ułówki. Łączy w sobie cechy jeziora wytopiskowego i rynnowego – moreny dennej. Znajduje się na nim kilka wysp o łącznej powierzchni 3,2 ha. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 882,1 ha przez 885 ha do 940,0 ha. Zwierciadło wody położone jest – według różnych źródeł – na wysokości 124,0 m n.p.m., 124,8 m n.p.m. lub 125,2 m n.p.m.

Średnia głębokość jeziora wynosi 9,6 m, natomiast głębokość maksymalna 43,7 m. Kolejne parametry to: długość linii brzegowej – 21 950 m, rozwinięcie linii brzegowej – 2,08 i wskaźnik odsłonięcia – 92,9. Powierzchnia zlewni bezpośredniej to 340,6 ha, a całkowitej 740,1 km². Składa się z części w przybliżeniu prostokątnej i odchodzącej ku północy dużej zatoki, co daje kształt przypominający podkowę o nierównych ramionach. Do zatoki tej wpada Ełk, a jej kształt odpowiada jego biegowi. Głęboczek znajduje się u nasady zatoki.

Podłoże jeziora jest w dużym stopniu mineralne. Znaczną część zlewni stanowią lasy (40%), podczas gdy grunty orne zajmują ok. 16%, a ponad ¼ zajmują obszary określane jako nieużytki.

Dla Wędkarzy

Znajduje się na szlaku kajakowym rzeką Ełk. Jezioro posiada dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Przy brzegach znajdują się miejscowości wypoczynkowe – m.in. Malinówka Wielka, Piaski, Sajzy, Sikory Juskie. Bardziej znaczące ośrodki wypoczynkowe znajdują się w Sajzach i Malinówce. Łaśmiady są największym jeziorem ciągu rzeki Ełk i jednym z największych jezior mezoregionu. Podobnie jak inne jeziora powiatu ełckiego objęte są strefą ciszy.

Jezioro jest dzierżawione przez Gospodarstwo Jeziorowe w Ełku. W pierwszej dekadzie XXI w. zarybiało ono jezioro następującymi gatunkami ryb: jaź, karaś pospolity, płoć, sandacz, sieja pospolita, sielawa, szczupak pospolity, sum europejski i węgorz europejski.


Uwaga – Jeśli prowadzisz działalność turystyczną w tej miejscowości zgłoś nieodpłatnie poprzez formularz który znajdziesz na tej stronie lub zadzwoń pod numer 691 754 338. Uzyskasz wpis rozszerzony, bezpłatny i bezterminowy z możliwością dowolnej zmiany i aktualizacji.


Baza Turystyczna

Dom nad Jeziorem Łaśmiady
Zapraszamy do wynajęcia Domu nad Jeziorem Łaśmiady w malowniczej
miejscowości Sajzy położonej 12 km od Ełku na Mazurach. Teren jest
całkowicie ogrodzony z bezpośrednim dostępem do jeziora oraz pomostem… Czytaj Dalej
Szybki Kontakt: Tel. +48 518 228 021;
Fan Page na Facebooku: Dom nad Jeziorem Łaśmiady


Mapa 

 
%d bloggers like this: