Płociczno Tartak

Płociczno-Tartak

Płociczno Tartak wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego.

Historia

Płociczno TartakOd 1661 r. Konstancja z Wodyńskich Betlerowa, wdowa po dowódcy zaciężnych wojsk cudzoziemskich stała się dzierżawczynią leśnictw wokół jeziora Wigry. Przystąpiła wówczas do zagospodarowywania dzierżawionych terenów. Na obszarze dzisiejszego Płociczno Tartak założyła smolarnię. Po śmierci Konstancji Betlerowej, w 1668 r. smolarnia trafiła w ręce kamedułów wigierskich. Jeszcze w pierwszej połowie XIX w. w smolarni Płociczno pozyskiwano smołę i wypalano węgiel drzewny. Później produkcja smoły i węgla drzewnego zaczęła upadać. Smolarnia stopniowo przekształciła się w ubogą wieś rolniczą.

W okresie I wojny światowej Niemcy, chcąc wykorzystać drewno z puszczy, zbudowali tu duży tartak. Przy nim wyrosła duża osada Tartak, zamieszkana dawniej przez leśników, drwali i robotników tartacznych. Z tartaku w Płociczno Tartak, przez puszczę w rejon wsi Zelwa, biegła kolej wąskotorowa, zwożąca drzewo z wyrębów – obecnie jest ona atrakcją turystyczną tego regionu.


Baza Turystyczna

Uwaga – Jeśli prowadzisz działalność turystyczną w tej miejscowości zgłoś nieodpłatnie poprzez formularz który znajdziesz na tej stronie lub zadzwoń pod numer 691 754 338. Uzyskasz wpis rozszerzony, bezpłatny i bezterminowy z możliwością dowolnej zmiany i aktualizacji.


Mapa 

 
%d bloggers like this: