Piertanie

Piertanie

Wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

Środowisko naturalne

W okolicy wsi znajduje się jezioro Pierty. W pobliżu znajdują się też lasy w większości sosnowo-świerkowe. Bezpośrednio przylega do Wigierskiego Parku Narodowego. Na jeziorach i strumieniach można czasem spotkać żeremie, czyli dom bobra.

Pierty (Perty) – jezioro o powierzchni 2,28 km² położone w północno-wschodniej Polsce, na Pojezierzu Suwalskim, w woj. podlaskie, powiat suwalski, gmina Suwałki (na wschód od Suwałk). Poprzez jezioro Omułówek łączy się ono z jeziorem Wigry.

Maksymalna głębokość wynosi 38 m, średnia zaś – ok. 10 m. Jest to typowe jezioro eutroficzne, charakteryzujące się bujną roślinnością (ok. 1/6 powierzchni), małą przejrzystością wody oraz mulistym dnem.

Żyje tutaj wiele gatunków ryb, a są to między innymi: sieja, węgorz, szczupak, lin, okoń, płoć, miętus pospolity, wzdręga, ukleja, leszcz, kleń, a nawet sandacz.

Na jeziorze znajduje się niewielka wyspa o powierzchni 0,3 ha nazwana Ostrówkiem.


Baza Turystyczna

  1. Gospodarstwo Agroturystyczne ZAGRODA
    16-402 Suwałki, Piertanie 3a
    Tel.: (87)-563-71-42, 518-133-007

Uwaga – Jeśli prowadzisz działalność turystyczną w tej miejscowości zgłoś nieodpłatnie poprzez formularz który znajdziesz na tej stronie lub zadzwoń pod numer 691 754 338. Uzyskasz wpis rozszerzony, bezpłatny i bezterminowy z możliwością dowolnej zmiany i aktualizacji.


Mapa 

 
%d bloggers like this: