Browar Północny w Suwałkach

Browar Północny w Suwałkach

Browar Północny w Suwałkach
Browar Północny w Suwałkach

W sobotę, 9 grudnia 2017 r. restauracja przy Noniewicza 42 została otwarta dla wszystkich chętnych. Jedyny w regionie lokal z własnym browarem rzemieślniczym przyciąga czterema gatunkami piwa. Tym samym Browar Północny w Suwałkach wraca do naszego miasta.

Suwalczanie, ale też mieszkańcy Warszawy i Śląska, bo tam kierowana była większość produkcji, doskonale znali zalety piwa “Wigry” “Kamedulskie”, “Jaćwing”i “Północne Mocne”. Niestety, 10 lat temu Browar Północny w Suwałkach, istniejący od 1888r. przy ul. Wigierskiej, został zlikwidowany.

Także 10 lat temu, o czym w materiale wideo, z USA wrócił prawnik Pawel Przełomski. Wraz  z przedsiębiorcą Dariuszem Mazurem postanowili reaktywować przemysł piwowarski w Suwałkach. Trochę czasu minęło, ale wreszcie im się udało. W świat browarników, producentów urządzeń i surowców, pomógł im wejść Józef Adelson. Mieszkający w Warszawie suwalczanin, aktor i biznesmen, doktor historii i wykładowca, którego dziadek przed II wojną światową był współwłaścicielem zakładu przy Wigierskiej. Józef Adelson w latach 90. wykładał w Niemczech, gdzie poznał ludzi związanych z tą dziedziną przemysłu spożywczego. Przez krótki czas sam był właścicielem kilku browarów w północno-zachodniej  części Polski.

Browar Północny w Suwałkach
Browar Północny w Suwałkach

Dariusz Mazur i Pawel Przełomski w ubieglym roku założyli spółkę Browar Północny i taką nazwę nadali restauracji, która mieści się wraz z restauracyjnym browarem w całkowicie przebudowanej kamienicy przy ul. Noniewicza, w której ostatnio, prze około 30 lat funkcjonował eMDeK, Młodzieżowy Dom Kultury.

Suwalskie piwo, którego dzisiaj wytwarza się 10 tys. litrów miesięcznie, na razie spożywać można tylko na miejscu. Za warzenie trunku, którego półlitrowy kufel kosztuje 9-10 i 12 zł, odpowiadają Piotr Malinowski i Łukasz Jutkiewicz.

Nie tylko Piwo

Restauracją kieruje Beata Apalko. Ze specjalności zakładu możemy wyłowić w jadłospisie bliny z wędzonym pstrągiem, rybę w cieście piwnym, galaretkę z ogonów wołowych z marynowanymi grzybami, sandacza z patelni z kaparami czy rwaną golonkę z bułką na parze i pieczonym jabłkiem. Ceny przystawek i dań głównych sa podobne do obowiązujących w innych suwalskich restauracjach.

Browar Północny czynny jest od soboty, 9 grudnia, a jego oficjalna reaktywacja nastapiła dzień wcześniej, co zarejestrowałaliśmy w materiałach wideo i na zdjęciach.

Wojciech Drażba

Fot. Miłosz Kozakiewicz, Marcel Kwiatkowski

Źródło: Browar Północny w Suwałkach. Reaktywacja [wideo i zdjęcia]

 
Jargi

Chciałbyś coś dodać a może skrytykować lub pochwalić? Śmiało tutaj możesz wszystko.

%d bloggers like this: