Maćkowa Ruda

Maćkowa Ruda

Nieco dziwacznie brzmiąca dla przyjezdnych nazwa Maćkowa Ruda odnosi się do wsi ciągnącej się wzdłuż drogi z Żubrówki do Mikołajewa przez niemal pięć kilometrów. Wieś jest malowniczo wpisana w krajobraz dzięki sąsiedztwu z rzeką Czarna Hańcza. Układ przestrzenny jest typowy dla wsi suwalskich, gdzie skupiona zabudowa zagrodowa grupuje się wokół historycznego nawsia (centrum wsi). Zawarte w nazwie miejscowości słowo ruda zaświadcza o przemysłowych tradycjach.

Historia i teraźniejszość

Maśkowa RudaW 1682 roku osadę przejęli kameduli. Zaczęto nazywać ją Rudą Maćka od mieszkającego tu rudnika Macieja Milewskiego, który przybył z Mazowsza. Do chwili kasaty klasztoru wigierskiego (w roku 1800) Maćkowa Ruda pozostawała w rękach zakonników. Była jednak obiektem długotrwałego sporu pomiędzy kamedułami, a urzędnikami królewskimi, którzy usiłowali odebrać zawłaszczone przez zakonników rozległe dobra wokół jeziora Wigry. Maćkowa Ruda stopniowo przekształcała się z osady przemysłowej w wieś o charakterze rolniczym, odnotowano tutaj chłopów odrabiających pańszczyznę na rzecz wigierskiego klasztoru. Chociaż jeszcze w roku 1779 wybudowana została tutaj cegielnia, a spiętrzenie wody służące procesowi obróbki rudy i surówki żelaza zostało wykorzystane do napędzania młyna. Maćkowa Ruda stała się wówczas największa wsią kamedulską, zamieszkałą jak wynika z danych z roku 1789 przez 156 mieszkańców. Na rozwój wsi miało bez wątpienia wpływ jej położenie przy drodze prowadzącej z Krasnopola do Lipska.

We wsi zachowało się nieco tradycyjnego budownictwa ludowego. Na uwagę zasługuje położone w zakolu Czarnej Hańczy gospodarstwo nawiązujące do dawnych dworków szlacheckich, należące do znanego plastyka Andrzeja Strumiłły. Obejrzeć ją można po uzyskaniu zgody właściciela. Warto wspomnieć, że w Maćkowej Rudzie jest szkoła podstawowa, która latem zamienia się w schronisko turystyczne oraz dwa sklepy. Nauczyciele i uczniowie szkoły w Maćkowej Rudzie podejmują wiele działań służących zachowaniu lokalnych tradycji i dawnych rzemiosł, współpracując w tym zakresie z Wigierskim Parkiem Narodowym. Działa tu między innymi zespół uczniów przygotowujący ciekawe przedstawienia, w których młodzi aktorzy posługują się miejscową gwarą. We wsi znajdują się siedziby Obrębu Ochronnego i leśnictwa Maćkowa Ruda Wigierskiego Parku Narodowego, oferujące turystom noclegi w swoich pokojach gościnnych.


Uwaga – Jeśli prowadzisz działalność turystyczną w tej miejscowości zgłoś nieodpłatnie poprzez formularz który znajdziesz na tej stronie lub zadzwoń pod numer 691 754 338. Uzyskasz wpis rozszerzony, bezpłatny i bezterminowy z możliwością dowolnej zmiany i aktualizacji.

Baza Turystyczna

  1. Agrogospodarstwo – Warakomscy – 16 – 503 Krasnopol; Maćkowa Ruda, gm. Krasnopol
    Maćkowa Ruda 31 A; Telefon: +48 (87) 516 46 80; tel.kom: +48 797 451 689
  2. HOBBIT Spływy Kajakowe – 16-503 Krasnopol, Maćkowa Ruda 39; Telefon: 87 567 88 97, Telefon Komórkowy +48 602 311 098

Mapa 

 
%d bloggers like this: