Literatura

Literatura – Suwalszczyzna, Podlasie, Litwa, Mazury i Warmia

Literatura w postaci linków do sklepów, gdzie będziecie mogli zakupić książki związane z Suwalszczyzną ale nie tylko z nią. Znajdziecie prace związane z Obwodem Wileńskim i Solecznikowskim a także z sąsiednimi regionami, Podlasiem, Mazurami i Warmią.Kieszonkowy przewodnik Wilno

Kieszonkowy Przewodnik po Wilnie

Literatura Przewodnik po Wilnie
Przewodnik Po Wilnie

Przewodnik napisany przez autora – dziennikarza i podróżnika, który spędził w tym mieście wiele miesięcy. Znajdziecie w nim informacje co naprawdę warto zobaczyć w Wilnie. Na jakie wycieczki trzeba się koniecznie wybrać. Jak dotrzeć do ciekawych zakątków, często nieodkrytych jeszcze przez turystów.

Książka zawiera wiele cennych informacji: 10 tras zapozna nas z najważniejszymi atrakcjami miasta, 5 wycieczek zawiedzie nas do Kiernowa, Trok, Kowna, Parku Europy z niesamowitymi rzeźbami i do Druskiennik – najpopularniejszego uzdrowiska oraz porady: gdzie zjeść, co kupić i jak spędzić wolny czas.


Wilno Travelbook

Wilno Travelbook

Literatura Wilno Travelbook
Wilno Travelbook

Travelbook to Twój niezastąpiony towarzysz podróży. Wskaże najważniejsze atrakcje, podpowie, czego szukać poza głównymi szlakami, i wprowadzi w świat miejscowych obyczajów. Znajdziesz w nim opisy najciekawszych regionów i miast, a sprawdzone informacje praktyczne umożliwią staranne zaplanowanie podróży.

 

 


Mazury, Warmia i Suwalszczyzna

Mazury, Warmia i Suwalszczyzna

Literatura Mazury Warmia i Suwalszczyzna
Mazury, Warmia i Suwalszczyzna

Czy wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa? Mazury 1, Mazury 2, a może Wigry 3? Czy Pac jest warty pałaca? Jak długa jest Blizna? Malownicze ukształtowanie Mazur poprzecinanych morenowymi pagórkami i dolinami rzek, rozległe kompleksy leśne, a przede wszystkim setki jezior przesądzają o ogromnej popularności tego zakątka, wymarzonego miejsca dla uprawiających aktywny wypoczynek. Warmia stanowi raj dla miłośników potężnych gotyckich zamków, przygód i sportu – jest jedyną z dawnych krain pruskich, która do dzisiaj zachowała tożsamość regionalną. Suwalszczyznę określa się często mianem “Zielonych Płuc Polski”. Nazwa nabrała bardziej dosłownego znaczenia, kiedy pięć dawnych województw podpisało porozumienie “Zielone Płuca Polski”, mające na celu ochronę walorów przyrodniczych północno-wschodniej części kraju, w tym Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej, Rominckiej i Augustowskiej.


Kajakiem po Czarnej Hańczy

Kajakiem po Czarnej Hańczy

Przewodnik po Suwalszczyźnie
Przewodnik po Suwalszczyźnie

Wskakuj do KAJAKa i poczuj świat wszystkimi zmysłami. W Kajaku wszystko staje się prostsze, życie jest weselsze, a jedzenie smakuje lepiej. Ruszamy na przygodę z wiosłem, wszystko płynie! W Kajaku każdy jest równy, a przynajmniej wiosłuje równo. Z Pascalem i zgodnie z nurtem Czarnej Hańczy!

 

 


Obława Augustowska

Obława Augustowska

Literatura Obława Augustowska
Obława Augustowska

Literatura Historyczna czyli Obława Augustowska przybliża mało znaną, a największą w powojennej Polsce i zupełnie do dziś niewyjaśnioną zbrodnię stalinowską z lipca 1945 roku, nazywaną obławą augustowską, obławą lipcową, albo “małym Katyniem” czy “kolejnym Katyniem”.
Dokonały jej liczące ok. 45 tysięcy regularne oddziały Armii Czerwonej oraz jednostki 62. Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, wspomagane przez UB, MO oraz 160 polskich żołnierzy 1. Praskiego Pułku Piechoty. Siły te wkroczyły w lipcu 1945 roku na teren Puszczy Augustowskiej oraz jej obrzeża i przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną.
Zatrzymano ponad 7 tysięcy ludzi podejrzanych o działalność w podziemiu niepodległościowym, których uwięziono w kilkudziesięciu miejscach na terenie powiatów augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego, a także sokólskiego. Sowieci utworzyli dla nich tzw. obozy filtracyjne. Przesłuchiwano w nich zatrzymanych, bito i torturowano metodami typowymi dla stalinowskiego aparatu terroru. Czasem krępowano więźniów drutem kolczastym albo przetrzymywano w dołach zalanych wodą, pod gołym niebem.


Gwara Suwalszczyzny

Gwara Suwalszczyzny

Literatura Gwara i Kuchnia Suwalszczyzny
Gwara i Kuchnia Suwalszczyzny

W epoce znikania granic państwowych – szczególna rola w utrzymaniu tożsamości narodowej przypada regionom. Suwalszczyzna jest regionem w znaczeniu etnograficznym a także historyczno-administracyjnym. Pierwszym wyznacznikiem odrębności regularnej jest mowa – oczywiście ta dawna, czyli gwara. Ponieważ w różnych regionach gwary się odradzają, należało przypomnieć i naszą starą mowę Suwalszczyzny – czerpiącą ze staropolszczyzny mazowieckiej i mazurzenia.

Książka zawiera słowniczek gwary z regionu Suwalszczyzny oraz barwnie napisany gwarą opis zaistniałych w życiu sytuacji, które jak to często zdarza się bywają komiczne. Literatura ta jest z samego serca Suwalszczyzny, autorem jest miłośnik Suwalszczyzny mieszkaniec Suwałk który poświęcił się min zbieraniu materiałów o tym regionie prosto u źródeł. Jan Bacewicz jest nie tylko dziennikarzem ale także miłośnikiem wszystkiego co związane jest z Suwalszczyzną.

W książce podane są też przepisy na przyrządzenie dawnych przysmaków regionalnej kuchni z pogranicza polsko-litewskiego.


MOTOCYKLEM PO WARMII, MAZURACH, PODLASIU I SUWALSZCZYŹNIE

MOTOCYKLEM PO WARMII, MAZURACH, PODLASIU I SUWALSZCZYŹNIE

Literatura Motocyklem po Suwalszczyźnie
Motocyklem po Warmii, Mazurach, Podlasiu i Suwalszczyźnie

Poradnik przeznaczony dla użytkowników motocykli lubiących podróżować po Polsce. Opisano w nim nie tylko walory historyczne, etnograficzne i przyrodnicze odwiedzanych miejsc, lecz także zabytki techniki użytkowej i militarnej. Układ książki umożliwia szybkie zapoznanie się z najatrakcyjniejszymi miejscami. Zawarte w niej hasła i plany ułatwiają prowadzenie turysty po opisywanych trasach. Wszystkie motocyklowe trasy turystyczne zaproponowane w poradniku Autorzy przejechali sami.

 

 


Literatura Suwalszczyzna Album
Suwalszczyzna

SUWALSZCZYZNA

SUWALSZCZYZNA

Pięknie ilustrowany album prezentujący uroki, przyrodę i zabytki Suwalszczyzny. Suwalszczyzna to północno-wschodni kraniec Polski, wciśnięty pomiędzy Białoruś, Litwę i rosyjski Obwód Kaliningradzki.

 Jeśli poszukujesz książki o naszym regionie lub chcesz sprzedać lub oddać skorzystaj proszę z naszego serwisu ogłoszeń który znajdziesz tutaj.

Jeśli zaś znalazłeś gdzieś pozycję którą uważasz że powinna znaleźć się w tym spisie prześlij komentarz.

 
%d bloggers like this: