Szlaki Rowerowe w Regionie


Szlaki Rowerowe w Regionie

Będąc w naszym regionie nie sposób usiedzieć jest w jednym miejscu a to za sprawą atrakcji jakie na nas czekają. Jednym z najlepszych sposobów na zwiedzanie Suwalszczyzny są wycieczki rowerowe. Region jest nimi naszpikowany niczym keks rodzynkami. Trasy rowerowe są o bardzo wielu stopniach trudności. Wybierając trasę powinniście zdawać sobie sprawę że, nie wszystkie trasy nadają się dla dzieci lub mniej doświadczonych rowerzystów. Zwiedzanie Regionu z wysokości rowerowego siodełka jest strzałem w dziesiątkę. Dlatego też zachęcam do tego wszystkich, każdy znajdzie trasę rowerową którą będzie mógł spokojnie pokonać zapewniając sobie niezapomniane wrażenia z krainy pięknej jak baśń.

Jako zachętę publikuję film z pierwszego szlaku rowerowego Wokół Wigier który omówię jako pierwszy.

 

Szlaki Rowerowe w Regionie:

Szlak Rowerowy “Wokół Wigier” – im. A. PatliDługość trasy: 48 km

Trasa wycieczki wiedzie wokół Wigier – perły jezior Suwalszczyzny. Przebiega głównie przez lasy Wigierskiego Parku Narodowego, a także cenne torfowiska w dolinie Czarnej Hańczy, którą możemy przebyć dzięki kładkom o łącznej długości 700 m (na kładkach zalecane jest prowadzenie rowerów). Piękne widoki można podziwiać z wież oraz pomostów widokowych nad Wigrami. Najcenniejszym zabytkiem na trasie jest pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach, warto odwiedzić też nasze Muzeum Wigier w Starym Folwarku.

 • rodzaj
  Szlaki Rowerowe w Regionie – Szlak dookoła Wigier – oznakowany jako pieszy ale obecnie każdy go pokonuje rowerem ze względy na dystans, ponadto w wielu miejscach biegnie dobrymi drogami szutrowymi bądź też lokalnymi asfaltowymi, które są idealne dla rowerów.
 • znaki
  zielone
 • długość
  47 km
 • przebieg
  Stary FolwarkLeszczewekCimochowizna – Kładka – Słupie – Gawrych Ruda – Binduga – Powały – Bartny Dół – Bryzgiel – Krusznik – Zakąty – Czerwony Krzyż – Piaski – Mikołajewo – Rosochaty Róg – Czerwony Folwark – Wigry – Magdalenowo – Tartak – Stary Folwark
 • uwagi
  Na odcinku Stary Folwark – Węgzał szlak o randze międzynarodowej (9,7 km) – stanowi fragment trasy E-11. Chętnie odwiedzany przez rowerzystów (chętniej niż przez pieszych). Trasa jednodniowa dla nieobciążonych rowerów i doświadczonych rowerzystów. Niektóre odcinki szlaku biegnące po nawierzchni gruntowej mają strome podjazdy i zjazdy, powierzchnia jest nierówna, miejscami są wystające korzenie a po obfitych deszczach mogą występować kałuże.

  Szlaki Rowerowe w Regionie
  Muzeum Etnograficzne w Krzywem

  W PRZYPADKU ROZPOCZĘCIA wycieczki spod siedziby Parku w Krzywem, należy podążać szlakiem niebieskim, który skręca na prawo w las, w drogę Bindasową, a następnie trzymać się szlaku czarnego, który prowadzi nas do zielonego szlaku, do miejsca nazywanego “Kładką” na rzece Czarnej Hańczy. Od tego momentu podążamy oznakowaniami szlaku zielonego, a po dojechaniu do Starego Folwarku możemy wrócić do Krzywego wyłączoną ścieżką rowerową, która biegnie wzdłuż asfaltu w ramach szlaku “Green Velo”.
  Poruszając się po szlakach Wigierskiego PN należy posiadać wykupiona kartę wstępu do Parku. Można ją nabyć w siedzibie Parku w Krzywem lub przez internet, na stronie: https://wpn.eparki.pl

 • opis
  Szlak zielony „Wokół Wigier” im. Antoniego Patli jest głównym i najchętniej odwiedzanym szlakiem Wigierskiego Parku Narodowego. Wędrując dookoła perły suwalskich jezior, obejrzymy ze wszystkich stron leżący na półwyspie Klasztornym Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach – jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny. Będzie też okazja podziwiania malowniczych zatok wigierskich oraz innych urokliwych jezior. Szlak przebiega przez malownicze tereny leśne i rolnicze, przecina urokliwą dolinę rzeki Czarnej Hańczy. Szczególnie piękne widoki można podziwiać z wież widokowych w Starym Folwarku i Bryzglu.
 • ciekawostki na szlaku
  – Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku – Zobacz stronę
  – widok z kładki w Cimochowiźnie na Klasztor Wigierski
  – ok. 700 m drewnianych kładek przecinających dolinę rzeki Czarnej Hańczy (obszar chroniony)
  – widok na jezioro Muliczne
  – widok na Suchar Wielki – najwieksze dystroficzne jezioro w Parku
  – widok z zatoki Słupiańskiej na południową część jeziora Wigry
  – Płociczno, Binduga, Powały, Bartny Dół – przystanki Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej na południowym brzegu jeziora Wigry
  – platforma widokowa za leśniczówką WPN w Bryzglu, z widokiem na największą wyspę na Wigrach – Ostrów (ok. 39 ha)
  – wieża widokowa w Kruszniku – najwyższy i najlepszy punkt widokowy na południową część jeziora Wigry
  – pomnik w Czerwonym Krzyżu – mogiła powstańców z 1863r. oraz żołnierzy radzieckich z 1944r.
  – Binduga w Czerwonym Krzyżu – artystyczna instalacja Pana Zemły, która upamiętnia zlikwidowanie całej wsi w 1944 r. Czerwony Krzyż czytaj więcej.
  – „Piaski” – dzika plaża pod okapem drzewostanu sosnowego, z rozległym, piaszczystym wypłyceniem, idealne miejsce na wypoczynek i kąpiel
  – „Budzisko” – najlepszy punkt widokowy na północną część Wigier z Pokamedulskim Zespołem Klasztornym w Wigrach
  – wystawa „Historia i tradycje rybołówstwa nad Wigrami” w Czerwonym Folwarku
  – „Pierogi Wigierskie” z nadzieniem (jagoda, jabłko, malina, brzoskwinia, serek waniliowy) w miejscowości Wigry (przy drodze)
  – Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach
  – rejsy statkiem pasażerskim z przystani koło klasztoru
  – wylęgarnia ryb w Tartaku
  – wieża widokowa na Łysej Górze na terenie PTTK w Starym Folwarku

Trasa Szczegóły

Stary Folwark: miejscowość w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki. Stary Folwark leży na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.

W latach 1973–1976 miejscowość była siedzibą gminy Stary Folwark. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego.

We wsi znajduje się Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego zawierające ekspozycje hydrobiologiczne, przyrodnicze i etnograficzne.

Klub Wodny Hańcza nad Wigrami posiada: wypożyczalnię sprzętu wodnego (żaglówki, kajaki, łodzie wiosłowe), przystań, kąpielisko, kemping i pole namiotowe.

W Starym Folwarku znajduje się również ośrodek PTTK, który dysponuje: wypożyczalnią sprzętu wodnego, boiskiem sportowym, plażą z kąpieliskiem, kempingiem, polem namiotowym, stołówką oraz domem wypoczynkowym.

Mapa

 Baza Noclegowa i gastronomiczna

Leszczewek

Szlaki Rowerowe w RegionieLeszczewek – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki.

Wieś duchowna położona była w końcu XVIII wieku w powiecie grodzieńskim województwa trockiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 653. Na południe od wsi położone jest małe jezioro Leszczewek.

Obiekty zabytkowe
cmentarz wojenny z I wojny światowej, nr rej. 353 z 14.03.1983.

Mapa

Baza Noclegowa

Agroturystyka CAMPLESZCZ – Zobacz na Suwalszczyzna net

Cimochowizna

Wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. Na wschodnich obrzeżach wsi znajduje się Jezioro Wigry.

Baza Noclegowa:

Agroturystyka Andrzej Majewski – Zobacz na stronie

Mapa:

Gawrych Ruda (spotykany jest także zapis Gawrychruda – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

Wieś leży w Wigierskim Parku Narodowym. Od wschodu, zachodu i południa graniczy z czterema jeziorami: Wigry, Staw, Okrągłe oraz Długie Wigierskie.

W XVII wieku na tym terenie wytapiano żelazo z rudy darniowej.

Nazewnictwo miejscowości.
Początkowo miejscowość nazywała się Ruda na Hrudzie, a obecną nazwę przyjęła od jednego z właścicieli, Gabriela Suchockiego, którego imię przekształcano w Gawrycha. Na mapie z XIX w. widnieje napis Ruda Gawricha, na kolejnych mapach w XIX i na początku XX w. z kolei znajduje się napis Gawrychruda lub rosyjski Гаврыхруда[1].

Architektura
W miejscowości znajduje się Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe, erygowana w roku 1992. Przez wieś prowadzi rowerowy szlak im. Antoniego Patli. W jej granicach ulokowane są kwatery agroturystyczne, prywatne pola namiotowe, campingi oraz ośrodek wypoczynkowy.

Mapa

Baza Noclegowa:

Domek letniskowy nad j. Wigry – Zobacz na stronie Suwalszczyzna net

Bryzgiel

Bryzgiel – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Nowinka na południowym brzegu jeziora Wigry.

Wieś duchowna położona była w końcu XVIII wieku w powiecie grodzieńskim województwa trockiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. Miejscowym przysmakiem jest sękacz, czyli ciasto, które przypomina stożek.

Historia
Wieś założyli na początku XVIII wieku kameduli z Wigier i była ona wioską rybacką. Nazwa miejscowości wzięła się od rodziny smolarzy, Bryzglów, ze wsi Tobołowo. W roku 1740 miejscowość została przekształcona w wieś czynszową.

Po trzecim rozbiorze Polski Bryzgiel znalazł się w zaborze pruskim. Prusacy w 1796 roku skonfiskowali dobra kamedułów wigierskich tworząc tu ekonomię królów pruskich.

W latach 1807-1815 Bryzgiel znalazł się w Księstwie Warszawskim, w departamencie łomżyńskim, powiecie wigierskim.

W latach 1815-1915 wieś była w zaborze rosyjskim.

W związku z uwłaszczeniem chłopów w Królestwie Polskim w 1864 roku, grunty zostały bardzo rozdrobnione i kilkanaście lat po tym doszło do ich scalania.

Scalania na Suwalszczyźnie odbywały się już w 1875 roku, ale w Bryzglu komasację rozpoczęto dopiero w 1928 roku.

W okresie międzywojennym istotną rolę w życiu mieszkańców pełniło rybołówstwo. Pozwalało na zdobycie pożywienia bez względu na porę roku. Niektóre z nadwigierskich miejscowości posiadały nadane ukazem carskim tzw. “brzegowe”. Prawo legalizowało łowienie ryb przez mieszkańców przy swoim odcinku. W Bryzglu brzegowe dotyczyło prawdopodobnie 1350 metrów. Mieszkańcy mogli legalnie łowić ryby w miejscach, gdzie woda w jeziorze sięgała po szyję.

W jakimś czasie oprócz Bryzgla położonego nad jeziorem Wigry, powstała kolonia na zachód od wsi Monkinie, około 2 km od Bryzgla właściwego. Mieszkało tam około 10 rodzin.

Podczas II wojny światowej rzędowa zabudowa wsi została spalona.

Turystyka
W Bryzglu znajdują się gospodarstwa agroturystyczne oraz wieża widokowa na jezioro Wigry z wyspami Ordów, Ostrów i Krowa

Baza Noclegowa

Wigry wieś

Orsay

Wigry – wieś w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki.

Wieś duchowna położona była w końcu XVIII wieku w powiecie grodzieńskim województwa trockiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

Miejscowość leży w obrębie Pojezierza Suwalskiego nad jeziorem Wigry.

Klasztor kamedułów

Orsay

We wsi znajduje się kościół i były klasztor zakonu kamedułów. Erem kamedułów w Wigrach należał do najbogatszych w Europie. Ufundowany został w 1667 roku przez Jana II Kazimierza Wazę z obowiązkiem codziennej modlitwy o oddalenie od kraju wszystkich nieszczęść. W 1805 klasztor skasowano, a zakonnicy przenieśli się na podwarszawskie Bielany. W klasztorze w latach 1975–2010 mieścił się Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Obecnie obiekt ponownie wrócił we władanie kościoła. W dawnych eremach znajdują się pokoje gościnne i apartamenty, które można odpłatnie wynajmować. Na terenie klasztoru można zwiedzić Apartamenty i Kaplicę Papieską, Krypty w Kościele, Wieżę Zegarową, Wystawy oraz czytelnię Jana Pawła II, ufundowaną po jego noclegu na terenie Klasztoru w 1999 r. Późnobarokowy kościół z bogatym wystrojem wnętrza jest ciągle użytkowany i cieszy się popularnością wśród nowożeńców. Odbywają się w nim również koncerty chorału gregoriańskiego.

Krypta kościelna zawiera ponad 40 zamurowanych wnęk z ciałami zmarłych eremitów. W dwóch przeszklonych wnękach, które prawdopodobnie były plądrowane przez Niemców w czasie II wojny światowej w poszukiwaniu kosztowności, widać poczerniałe od upływu czasu kości. Na ścianie znajduje się malowidło przedstawiające taniec śmierci, alegorię śmierci zapraszającej mnicha do tańca.

Pod Klasztorem, wzdłuż jeziora Wigry powstały liczne kempingi i pensjonaty. Na terenie wsi i Klasztoru 15-16 sierpnia odbywa się Jarmark Wigierski.

Na terenie klasztoru w Wigrach kręcony był film “Ryś” w reżyserii Stanisława Tyma.

Czerwony Krzyż

Czerwony Krzyż to dziś już właściwie miejsce po dawnej wiosce, która przestała istnieć bladym świtem 23 czerwca 1944 r. W odwecie za pomoc udzielaną partyzantom Niemcy, wspomagani przez Ukraińców, dokonali jej pacyfikacji. Czterdziestu pięciu spośród jej mieszkańców wsadzono na samochody i wywieziono do więzień oraz obozów koncentracyjnych. Wieś spalono. Jej tragiczny los upamiętniono wiele lat później.

Na wysokim brzegu Zatoki Krzyżańskiej (południowo-wschodnia zatoka Jeziora Wigry) stanął pomnik projektu Gustawa Zemły i Zdzisława Jaroszka. Pomnik jest nietypowy i bardzo sugestywny. Przedstawia wysoki, kilkunastometrowy krzyż otoczony przez przymocowane do siedmiu grubych pniaków, autentyczne elementy wyposażenia chałup i wiejskich gospodarstw. Wśród przedmiotów codziennego użytku zobaczyć możemy ocalałe z pożogi kamienie żarnowe, sierpy, kosy, podkowy, łańcuchy… wszystko to robi naprawdę niesamowite wrażenie.

Dawna XVIII-wieczna osada Czerwony Krzyż liczyła przed wojną 70 gospodarstw, dziś… to raptem jeden dom. Wieś uznano za Miejsce Pamięci Narodowej. Leży na szlaku „Dookoła Wigier” i najłatwiej dotrzeć do niej od strony Bryzgla – dość szeroką, szutrową drogą.

 
%d bloggers like this: