Buda Ruska

Buda Ruska

Buda Ruska – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Krasnopol.

Historia

Buda RuskaDo wybuchu II wojny światowej wieś całkowicie zamieszkiwana była przez rosyjskich staroobrzędowców, którzy założyli miejscowość w XVIII wieku uchodząc z Imperium Rosyjskiego przed prześladowaniami religijnymi.

Według Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności, przeprowadzonego w 1921 r., wieś Buda Ruska liczyła 46 domów i 263 mieszkańców (149 kobiet i 114 mężczyzn). Zdecydowana większość mieszkańców Budy Ruskiej, w liczbie 242 osób, zadeklarowała wyznanie staroobrzędowe. Pozostali zgłosili kolejno: wyznanie ewangelickie (20 osób) oraz wyznanie rzymskokatolickie (1 osoba). Pod względem narodowościowym dominowali Rosjanie, bowiem rosyjską przynależność narodową zadeklarowało 228 mieszkańców wsi, a pozostałe 35 osób podało narodowość polską.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

Dzisiaj

Współcześnie społeczność staroobrzędowa z Budy Ruskiej należy do parafii działającej przy molennie w Suwałkach.

We wsi znajduje się galeria fotografii o nazwie Chlewogaleria prowadzona przez fotografa i podróżnika Piotra Malczewskiego. Galeria znajduje się w dawnym chlewie, w gospodarstwie nr 16 we wsi. Przy galerii działają cykliczne, stacjonarne i weekendowe warsztaty fotografii dla początkujących i średnio zaawansowanych fotografów przyrody.

W miejscowości znajduje się dom letni Bronisława Komorowskiego oraz jego żony Anny.

We wsi znajdują się dwie nekropolie: cmentarz ewangelicki i cmentarz staroobrzędowców.

Piotr Malczewski

Podróżuję.

Najchętniej jadę tam, gdzie rzadko spotyka się ludzi i gdzie trzeba się zmierzyć z surową przyrodą. Stąd moje powroty nad Bajkał i na Syberię. Dlatego Czarnohora, Tuwa i Mongolia. Miesiąc, dwa miesiące wędrówki z jednym, dwoma towarzyszami. Uwolniony od kalendarzy i zegarków. Ciekaw życia koczowników, poszukiwaczy złota, myśliwych, szamanów.
Potrzeby w podróży ograniczam do minimum.

Wracam…

… do siebie, do kupionego od staroobrzędowców, krytego wiórem domu. Sadzę drzewa. Dokładam do stosu przywiezione z daleka kamienie. Czasami przyjmuję turystów – przyrodników, którym pokazuję okolicę. Goszczę przyjaciół albo chronię się przed nimi, gdy przygotowuję swoje zdjęcia do pokazów i publikacji.

Fotografuję.

W moim dorobku są liczne wystawy fotografii, publikacje książkowe – albumy i wydawnictwa turystyczne, nagrody w konkursach fotograficznych. Przywożę setki zdjęć z podróży, ale też fotografuję nieustannie region północno-wschodniej Polski. Fascynują mnie obrazy odbite w wodzie, kształty kamieni, ptaki. Godzinami czekam na chwilę, gdy słońce będzie „najlepsze”.

To tylko malutki procent opowieści o Piotrze Malczewskim zachęcam do poznania go bliżej na jego stronie

Piotr Malczewski – Fotografia, Natura, Przyroda
oraz na FanPage na Facebooku


Uwaga – Jeśli prowadzisz działalność turystyczną w tej miejscowości zgłoś nieodpłatnie poprzez formularz który znajdziesz na tej stronie lub zadzwoń pod numer 691 754 338. Uzyskasz wpis rozszerzony, bezpłatny i bezterminowy z możliwością dowolnej zmiany i aktualizacji.

Baza Turystyczna

  1. Buda Ruska nad Czarną Hańczą; 16-503 Buda Ruska 16; Telefon Komórkowy +48 604 654 868
  2. Siedlisko pod Osikowym Wiórem Buda Ruska nad Czarną Hańczą; 16-503 Krasnopol, Buda Ruska 4; Telefon Komórkowy +48 601 29 57 14

Mapa 

 
%d bloggers like this: