Tydzień piąty – Podsumowanie

Tydzień piąty – Podsumowanie

Minął kolejny tydzień, piąty odkąd Realne Suwałki ujrzały światło dzienne, czas więc na podsumowanie tego co było. Tydzień był bogaty w wydarzenia a co za tym idzie też wiele jest do omówienia. Dzisiaj zacznę tradycyjnie, od miasta i regionu, poprzez Kraj i Świat na Stronie kończąc.

Miasto i Region – Tydzień piąty – Podsumowanie

Najważniejszym doniesieniem dla mieszkańców było rozstrzygnięcie głosowania na Fundusz Obywatelski na rok 2018.  Poniżej wyniki”

„MAŁE”  PROJEKTY

 1. Andrzej Wajda w Suwałkach (ul. Wojska Polskiego nr 27) – projekt nr 20 – 86 500 zł – głosów 839
 2. Plac zabaw (ul. Putry 5) – projekt nr 4 – 99 500 zł – głosów 765
 3. Aktywnie i zielono na Witosa (ul. W. Witosa 4A) – projekt nr 1 – 99 500 zł – głosów 687
 4. Utwardzenie nawierzchni ul. Szpitalnej (odcinek 7-9) – projekt nr 3- 70 000 zł – głosów 623
 5. Al. O. Ha-Aleja Osiedla Hańcza (pas terenu za ul. Gołdapską, Giżycką, Olecką, przed ulicami Nowosądecką i Łódzką)

„DUŻE” PROJEKTY

 1. Budowa odcinka ulicy Knuta Olafa Falka w Suwałkach (ul. Knuta Olafa Falka) – projekt nr 22 – 778 000 zł – głosów 2112
 2. Budowa ścieżki pieszo-rowerowej z oświetleniem wzdłuż Ogrodu Działkowego „Jaćwing” i „Malinka” do Ogrodu Działkowego „Borówka” w Suwałkach (przedłużenie ul. K. Wyszyńskiego i ulicy Czarnoziem)

„KULTURALNE lub SPOŁECZNE” PROJEKTY

 1. „Szkoła cukrzycy” – projekt nr 25 – 20 000 zł – głosów 1438
 2. Suwalski Fan Club Bluesa – projekt nr 12 – 12 100 zł – głosów 730
 3. Festyn rodzinny „PWSZ dzieciom” – projekt nr 19 – 19 500 zł – głosów 594
 4. Dzień dla Naszych Dzieci – Manhattan zaprasza – projekt nr 23- 19 500 zł – głosów 556
 5. Encyklopedia Suwalskiego Seniora – projekt nr 7 – 20 000 zł – głosów 546

Park Ułański oraz Tor Rowerowy zajęły odpowiednio 3 i 4 miejsce, wykonanie więc tych dwóch inwestycji stanęło w miejscu, a szkoda. Każda z tych inwestycji jest potrzebna naszemu miastu i warto byłoby aby były zrealizowane. Dzięki tym inwestycjom Suwałki stają się coraz piękniejsze tak pod względem wyglądu jak i wydarzeń które mają miejsce w naszym mieście.

Wczoraj Wigry Suwałki zagrały na Zarzeczu swój ostatni mecz w jesiennej kolejce Nice I Ligi. Pokonaliśmy Olimpię Grudziądz 1 : 0, zajmując 10 miejsce w tabeli, pozostał lekki niedosyt gdyż mogło być znacznie lepiej gdyby nie seria porażek na początku kolejki, ale ogólnie runda zakończyła się dla nas szczęśliwie. Już w ubiegłym roku gdy to nasz zespół był namaszczany do ekstraklasy mówiłem że, to za wcześnie. Niech chłopaki pograją kilka sezonów z dobrymi wynikami w I Lidze a awans sam przyjdzie.

Ostatnią sprawą o jakiej chcę wspomnieć jest jak zwykle afera ze sfery polityki czyli czym zasłynęli nasi politycy ;). W tym tygodniu dwie sprawy pierwsza śmieszna – regionalne media rozpętały wielkie aj waj w sprawie przekroczenia prędkości przez poseł Bożenę Kamińską, sądząc zapewne że inni posłowie a szczególnie ci z obozu rządzącego jeżdżą na piechotę :). Jechała tak jak pozwalały na to warunki a że, pani Bożena ma nogę ciężką i pecha no to trzeba będzie mandat zapłacić ;), bywa.

Nasz poseł Adam Andruszkiewicz po wyjściu z klubu KUKIZ’15 wcale się nie schował. Z jego inicjatywy powstają kluby w regionach w których to klubach mam zamiar zacząć działać, ale spokojnie, strona pozostaje neutralna.

Sprawę Rail Baltica i publikacji serwisu Suwałki Info pozostawię do osobnego omówienia gdyż to co w swoim artykule zrobiła redakcja serwisu jest niedopuszczalne. 

Kraj i Świat – Tydzień piąty – Podsumowanie

Tutaj tydzień był tak bogaty że nie bardzo wiem od czego zacząć :). Zakończyła się na Wiejskiej sesja Sejmu RP która wzbudziła ogromne kontrowersje. Doszło do próby zwołania ogólnopolskich protestów przeciwko obozowi rządzącemu a, to za sprawą zmian w ordynacji wyborczej i sądach. Wygląda na to że próba ta tym razem nie bardzo wyszła opozycji gdyż cała akcja była mówiąc ostrożnie, ciut senna. Zdecydowanie została przykryta przez media obu stron, słynnym już Atlasem Kotów, Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, cóż czasami tak wychodzi że media opozycyjne chcąc rozpętać burzę gniewu docelowo dało zdobyć punkty dla PiS, bywa.

Partia Ryszarda Petru miała swój zjazd na którym Ryszard Petru został zmieniony przez Katarzynę Lubnauer, nie chcę być złośliwym ale trochę szkoda słynnego jeźdźca Rubikonia poszukującego święta sześciu króli :). Wybory te poskutkowały dużą falą prześmiewczych komentarzy, no inaczej w tej sprawie raczej być nie mogło.

Europa i Świat

Pewien polityk Brukselski znany z tego że jest rozczochrany i bardzo antypolski albo inaczej antypisowski, chodzi o Guy Maurice Marie Louise Verhofstadt po posiedzeniu w którym wzięto pod lupę praworządność w Polsce (sic!) ma kłopoty. Okazuje się że jest umoczony w aferę podatkową. Informacja o tyle ciekawa że, to kolejny polityk obozu liberalnych demokratów umoczony po pachy w różnorakich aferach. Czekamy na dalsze fakty które być może nie dotyczą tylko wspomnianego wyżej Guya.

Na świecie w dalszym ciągu również trwa jeden wielki trend zwany – w dzieciństwie byłem/byłam molestowany/a. Z polskiego podwórka ostatni molestowany jaki wypłynął na fali samomolestacji jest Michał Wiśniewski który jak stwierdził szczęście w nieszczęściu że molestowała go kobieta :).

Część z tych pobieżnie omówionych spraw szerzej rozwinę w osobnych wpisach na koniec kilka słów o serwisie.

Strona Realne Suwałki – Tydzień piąty – podsumowanie

Tutaj musiałem nieco przyhamować ale ten tydzień będzie na bogato. Opóźnienie spowodowało oczekiwanie na zgłoszenia się głównie biur podróży i osób prowadzących działalność turystyczną. Niestety muszę przyznać że odzew jest praktycznie żaden, brak zainteresowanych na razie powoduje, że w tym tygodniu muszę ruszyć ze stroną w sposób niejako zastępczy. Niewiele to zmieni ale wpłynęło na postęp prac zdecydowanie. 

To tyle na teraz, do zobaczenia wkrótce 🙂

 
Jargi
%d bloggers like this: