Korowaj

Weselny Korowaj, Karvojus

Korowaj to tradycyjne weselne ciasto drożdżowe wypiekane w piecu chlebowym. Jest na wierzchu zdobione splecionym wokół brzegu warkoczem również z ciasta drożdżowego oraz innymi elementami dekoracyjnymi zwierzęcymi (ptaszki, pieski, baranki, gąski) lub roślinnymi (gałązki leszczyny, listki, różyczki) z ciasta makaronowego. Korowaj pieczony jest w specjalnych wysokich, okrągłych blachach korowajowych (o średnicy ok 20cm), dzięki czemu osiąga wysokość 25-30 cm. Część podstawowa drożdżowa wypiekana jest na kolor ciemny, elementy ozdobne na kolor jasny. W smaku nie różni się od tradycyjnego ciasta drożdżowego.

Bogato zdobiony korowaj zwiastować miał powodzenie młodej parze. Zazwyczaj robiono jeden korowaj i dzielono go pod koniec zabawy weselnej, Czasem robiono dwa korowaje – jeden w domu pana młodego, jeden u panny młodej. Następnie wożono kawałki ciasta “na wymianę” wraz z podarkami do teściów.Państwo młodzi w zamian za rozdane kawałki korowaja również otrzymywali prezenty od biesiadników. Obecnie wesela urozmaicone są korowajem w ramach podtrzymywania dawnych tradycji

Dekoracyjne elementy korowaja mają znaczenie symboliczne: białe płótno z zieloną gałązką, którą obwiązany jest korowaj oraz wianek znajdujący się na górze ciasta symbolizują powodzenie materialne przyszłych małżonków.

Kobiety przygotowujące korowaj nazywano karawajnicami. Przygotowując ciasto, zwracano uwagę, czy elementy o znaczeniu symbolicznym udały się gospodyniom właściwie. Jeżeli któryś z tych elementów nie udał się, oznaczało to złą wróżbę dla młodej pary, związaną ze znaczeniem symbolicznym tego elementu.

W Lipsku podczas przyrządzania korowaja, kobiety śpiewały pieśń życzeniową o następującej treści:

Rośnij, rośnij karawaju wielki,
wyżej lubej, da maładzieńkiej, tuli,
wyżej lubej, da maładzieńkiej.

Rośnij, rośnij karawaju wielki,
wyżej pieczy załatonieńkiej, tuli,
wyżej pieczy załatonieńkiej.

Rośnij, rośnij karawaju wielki,
wyżej wiszni zieleniusieńkiej, tuli,
wyżej wiszni zieleniusieńkiej.

Rośnij, rośnij karawaju wielki,
wyżej wierby załatonieńkiej, tuli,
wyżej wierby załatonieńkiej.

Nasz karawaj na ousie, ousie,
kab my weselilisia usie, tuli,
kab my weselilisia usie.

Nasz karawaj da Kutka, da Kutka,
nasza Hańdzia warta wienoczka, tuli,
nasza Hańdzia warta wienoczka.

Rośnij, rośnij karawaju wielki,
wyżej lubej, daj maładzieńkiej, tuli,
wyżej lubej, daj maładzieńkiej.


Mam też filmik który jest w temacie Korowaja, zapraszam do obejrzenia 🙂

https://youtu.be/klwKTsdlMQw

 
Jargi
%d bloggers like this: